DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Články o chovu hadů
ČLÁNKY...  
ELAPHE /COELOGNATHUS/ HELENA
                 
Délka:90-160cm, délka mojich hadů je: 1,0 - 96cm a 0,1 –133cm.
Popis: Hlava je podlouhlá vejčitá zřetelně odlišenou od krku. Tělo má statné ,anální štítek nedělený. Zbarvení je světle hnědé s bělavými a černými skvrnkami . Na krku má černé proužky a na bocích řadu oválných skvrn tmavé barvy se světlím středem,které se směrem k ocasu mění v podélné hnědé pruhy. Spodní stranu těla má béžovou. Jsou známi i albinotické exempláře.
Domovina: Pákistán,Indie,Nepál,Bhútán,Bangladéš,Srí-Lanka,Cejlon.
Primárně je obyvatelem deštného lesa a jeho okraje, ale umí se přizpůsobit i krajinám ovlivněným člověkem-zahrady,parky,atd .…
Neváže se na určitá biostrata lze jí nalézt pod kameny tak i v korunách stromu.
Potrava: V přírodě loví hlodavce, ptáky,plazy,obojživelníky a i ptačí vejce. Já krmím jednou za týden a používám myši a potkany vhodné velikosti.
Chov: terárium pro pár min.60x50x50cm, moje je dlouhé 80, hluboké 50 a vysoké 40cm . Teplota ve dne 25-30°C v noci 20-22°C. Asi 2-3x týdně večer rosíme někdy mají hadi problém se svlékáním tak musíme zvýšit vlhkost vzduchu , ale když v době zakalení udržuji část terária vlhkou tak těmto problémům předejdu. Vzhledem k tomu že se tento druh nemusí zimovat má samice až 6 snůšek do roka po 5 – 12 vejcích /moje samice až 15!/ .
Mláďata se rodí při teplotě 27-29°c za 50-70dní a jsou dlouhá 24-2
8cm . POZOR vejce jsou náchylnější na vlhkost při inkubaci, při vysoké vlhkosti se vejce nafouknou a napnou tak že někdy popraskají a jsou v nich zárodky potom mrtvé nebo mají zdeformované tělo, vlhkost která je zapotřebí při inkubaci například lampropeltis je pro heleny mnoho ! Většina mláďat po prvním svleku přijímá malá holátka,někteří hádci nechtějí žrát sami,tak je oddělím od žeroucích a zkouším dávat holátka /mrtvá,živá,s naříznutou hlavou…/ když žádný z těchto pokusů nevyjde tak začíná násilné ruční krmení ,ale ne dříve jak po měsíci po prvním svleku .  Pohlavně dospívají ve stáří 1,5roku. Samci dorůstají menších rozměrů než samice.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak tohle jsou moje terária. Fotky nic moc, ale snad se mi povede časem je lepší vyblejsknout. 
  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
LAMPROPELTIS ALTERNA BLAIRI
 
 
Délka: 95-125cm , moje hadi: samice 5 let – 98cm , samec 5 let – 108cm.
Popis: tento poddruh má šedou barvu a kresbu na hřbetě tvoří oranžové skvrny-sedla které jsou černě a bíle ohraničené. Oči mají větší se stříbřitě šedou duhovkou .
Výskyt : Texas a Nové Mexiko , dává přednost polopouštním až pouštním biotopům s kamenitým terénem.
Potrava: V přírodě: ptáci ,hlodavci, ještěři, hadi /příležitostně i jejich vejce/ . Já krmím jednou týdně, používám myši a potkany vhodné velikosti a občas přidám nějakého křečka . Žádné vitamínové doplňky hadům nepřidávám.
Chov:   terárium pro pár min.50x50x50cm , moje terárium pro 1,1 je – dlouhé 80, hluboké 50 a vysoké 40cm, teplota ve dne 25-30°C s nočním poklesem na 20-22°C. Je nutná nádoba na vodu a vhodný úkryt s vlhkým lignocelem , jako substrát používám bukové štěpky. V letním období svítím 12-14h denně, na podzim svítím méně a začátkem října přestávám krmit, v druhé polovině října vypnu světlo a začátkem listopadu začíná zimování. Zimování probíhá tak, že dospělé hady přendám do menších terárií s bukovími štěpky a nádobkou na vodu dám je do sklepa, tam je ponechám 8-10 týdnů při teplotě 15-18°C . Po tuto dobu pouze kontroluji stav hadů a dávám jim čistou vodu. Po ukončení zimování hady dám zpět do jejich terárií kde je teplota asi 23°C,ale svítit jim začnu až po týdnu pak je teplota 25-30°C. Hadi se asi tak po měsíci začnou svlékat a po té pářit , do dvou měsíců po páření samice snášejí 6-10 vajec asi 14dní po snůšce se starší samice páří znovu a do dvou měsíců snesou druhou snůšku. Z vajec se při teplotě 28-29°C líhnou hádci asi po 60 dnech. Do prvního svleku nežerou a pak začnou žrát jednodenní holátka ,někteří hádci nechtějí žrát sami,tak je oddělím od žeroucích a zkouším dávat holátka /mrtvá,živá,s naříznutou hlavou…/ když žádný z těchto pokusů nevyjde tak začíná násilné ruční krmení ,ne dříve jak po měsíci po prvním svleku .
Dospívají na 2-3 letech, já dávám pářit min. 3-4 roky staré hady!
Lampropeltis alterna blairi patří mezi krásné hady, které bych rád doporučil začínajícím chovatelům pro jejich nenáročnost , ale i pokročilým chovatelům pro jejich krásu.    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     
LAMPROPELTIS TRIANGULUM SINALOE
 
 
Délka: 100-125cm,
Popis: tento poddruh má černou hlavu a na čenichu bílé tečky. První černý kroužek za hlavou se dotýká v úhlu čelistí nebo je jen jeden štítek za a vytváří na hrdle písmeno V . Černé proužky jsou široké 2 až 2,5 šupiny. Červené kroužky jsou asi 3krát širší než trojkombinace černo-bílo-černých kroužků.
Výskyt : Do 1000m. nad mořem , od střední části Mexika na západ po Sinaloa a jižním směrem k Nayaritu .
Potrava: V přírodě: ptáci ,hlodavci, ještěři, hadi /včetně jedovatých/ . Já krmím jednou týdně, používám myši a potkany vhodné velikosti a občas přidám nějakého křečka . Žádné vitamínové doplňky hadům nepřidávám.
Chov:   terárium pro pár min.60x50x50cm ,moje terária jsou pro trio dospělých dlouhá 80 ,hluboká 50 a vysoká 40cm, teplota ve dne 25-30°C s nočním poklesem na 20-22°C. Je nutná nádoba na vodu a vhodný úkryt s vlhkým lignocelem, jako substrát používám bukové štěpky. V letním období svítím 12-14h denně na podzim svítím méně, začátkem října přestávám krmit, v druhé polovině října hadům zhasínám světlo a začátkem listopadu začíná zimování. Zimování probíhá tak, že dospělé hady přendám do menších terárií s bukovími štěpky a nádobkou na vodu a dám je do sklepa, tam je ponechám 8-10 týdnů při teplotě 15-18°C . Po tuto dobu pouze kontroluji stav hadů a dávám jim čistou vodu. Po ukončení zimování hady dám zpět do jejich terárií kde je teplota asi 23°C,ale svítit jim začnu až po týdnu pak je teplota 25-30°C. Hadi se asi tak po měsíci začnou svlékat a po té pářit , do dvou měsíců po páření samice snášejí 8-12 vajec asi 14dní po snůšce se starší samice páří znovu a do dvou měsíců snesou druhé vejce 5-8 kusů. Vejce přendám do nádobek s mírně vlhkým hrubým pískem /který se používá do bazénových filtrů/ a dám do inkubátoru tam se z vajec se při teplotě 28-29°C líhnou hádci asi po 60 dnech. Do prvního svleku nežerou a pak začnou žrát jednodenní holátka ,asi 10% mladých nechce žrát ,tak je oddělím od žeroucích a zkouším dávat holátka /mrtvá,živá,s naříznutou hlavou…/ když žádný z těchto pokusů nevyjde tak začíná násilné ruční krmení ,ne dříve jak po měsíci po prvním svleku . Max. do tří měsíců žerou sami .
Dospívají na 2-3 letech, já dávám pářit min. tříleté hady!
Lampropeltis triangulum sinaloe patří mezi krásné, nenáročné a často chované druhy hadů, které bych rád doporučil začínajícím chovatelům pro jejich nenáročnost , ale i pokročilým chovatelům pro jejich krásu .    
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na WebSnadno  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek